Üstün Zekalı Çocukların Özel Eğitim Alması Neden Önemli?

Bugün dünyaya ve ülkemize baktığımızda nerede olursa olsun eğitim fırsatlarının insanlığa eşit olarak dağıtılmadığını görüyoruz. Bazı ülkelerde eğitim neredeyse doğumda başlarken, bazı ülkelerde ise insanlar hiç okul yüzü görmeden hayata gözlerini kapatıyor. Bu eşitsizlik nedeniyle insanlığın gelişimine katkıda bulunabilecek birçok insan eğitim fırsatlarından faydalanamıyor. Bunun nedeni ise dünya da farklı eğitim sistemlerinin olması ve bu sistemlerin üstün zekâlı bile olsa insanları kendi iç dinamiğinde işlevsiz hale getirmesi.
Eğitim, ülkemizde de yıllardır düzenli bir sisteme oturmamıştır. Her gelen hükûmet farklı bir eğitim politikası gütmüş, hatta aynı hükûmetin farklı bakanları bile birbiriyle çelişen uygulamalara imza atmışlardır. Bu nedenle birçok üstün zekalı çocuğumuz sistemin içinde kaybolmuş, sıradanlaşmış ve yeteneklerini ortaya çıkaramamıştır. Çünkü üstün zekalı çocuklarımız; öğrenim hayatları süresince, yeteneklerinden yararlanabilecekleri ve kendilerini gösterebilecekleri bir eğitim modeliyle karşılaşamazlarsa, ayrıca ailesi ve çevresi tarafından desteklenmezlerse, onların yeteneklerinden hiçbir zaman yararlanamama gibi bir risk bulunmaktadır.
Bu çocuklarımız erkenden tanılandığı ve yeteneklerini geliştirebileceği bir eğitim modeliyle eğitim görme şansını bulduğunda; yeteneklerinin atıl duruma düşmesinin önüne geçildiği gibi ileride ortaya koyacağı bilimsel ve sanatsal ürünlerin önü de açılacaktır.
Üstün zekâlı çocuklara baktığımızda fiziki olarak 6 yaşında olan bir çocuğun entelektüel ihtiyaçlarının 10 yaşındaki bir çocuğa, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarının ise 8 yaşındaki bir çocuğa denk olduğunu görebiliriz. Normal eğitim sistemimiz içerisinde 6 yaşındaki çocuklarla dolu olan bir sınıfta eğitim gören üstün zekâlı bir çocuğun entelektüel, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması ne denli mümkün olabilir?
Üstün zekâlı çocuklar için tasarlanmış programlarda tipik eğitim programlarından farklı olarak dersler daha derinlemesine ve daha tempolu bir şekilde işlenmektedir. Çünkü üstün zekalı çocuklar çok daha hızlı öğrenebilme kapasitesine sahiplerdir. Eğitim içeriği de daha derinlemesine verilerek çocukların öğrenme ihtiyaçları karşılanacaktır çünkü üstün zekalı çocuklar her zaman daha detaylı bilgi talep ederler.
Ancak ülkemizde halen bu çocukları aktifleştirecek, içlerindeki cevheri ortaya çıkarabilecek birkaç cılız çabadan başka bir şey yapılmamaktadır. Devletin yeterince üzerine düşmediği bu konuda bazı eğitim gönüllüsü insanlar çıkarak bu çocuklarımız için çalışmalar yapmaktadır. Bu gönüllü kuruluşlardan biri olan Türkiye Üstün Zekâlılar ve Üstün Yetenekliler Eğitim Kültür Sağlık Vakfı (TÜZYEKSAV) ve okulu çocuklarımız ve ülkemizin geleceği için büyük bir fırsattır.
Velilere ve öğretmenler öneri ve tavsiyemiz zeka ve yeteneklerini gözlemledikleri çocuklarımızın erken tanılanmasını sağlayarak, bir an önce kendilerine uygun programlardan faydalanmalarını sağlamalıdırlar.
Mücahit TÜRKOĞLU
Eğitim Danışmanı